уроки географії




урок географії у 8класі


ПОВЕРХНЕВІ ВОДИ. ХАРАКТЕР ВОДНОГО РЕЖИМУ РІЧОК .



ПОВЕРХНЕВІ ВОДИ. ХАРАКТЕР ВОДНОГО РЕЖИМУ РІЧОК




 Мета: сформувати знання учнів про розташування річок Украї­ни; ввести поняття: падіння та похил річки, річний стік, базис ерозії, твердий стік.
Обладнання: фізична карта України, опорні схеми «Річки України», макети елементів річки, таблиці гірських і рівнинних річок.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І УМІНЬ УЧНІВ        
v Який компонент природного комплексу ми закінчили вивчати? (Клімат)
v Що належить до поверхневих вод? (Річки,озера,болота, водосховища, канали)
Учитель. На першому уроці теми ми звернемо свою увагу на річки і канали України. Тож пригадайте, що таке річка, а що таке канал.
Учні самостійно дають визначення понять, також діти мають можливість скористатися слов­ничком, який є в опорній схемі «Річки України» перед кожним учнем.
Учні об'єднуються в пари так, як сидять і, користуючись макетами, опорними схемами і знан­нями з попередніх класів, швидко обговорюють еле­менти річки. Через 2 хвилини звучить ланцюжок відповідей: річкова долина, русло (річище), корін­ний берег, заплава, тераси, притоки, витік, гирло, річкова система, річковий басейн, водний режим річки, живлення річки, повінь, паводок, межень, льодостав, річкова ерозія, дельта, вододіл.
Вода – добре знайома кожному з нас безбарвна рідина без смаку і запаху, з нульовою калорійністю. Водночас вода  - найцінніший мінерал на Землі, бо вона є основою існування будь-якої форми життя,будь-якого організму

 ►► Робота з картою
ü Яка найбільша річка України? (Дніпро)
ü Які ще є великі річки? (Південний Буг, Дністер,
Дунай, Сіверський Донець, Західний Буг)
ü До яких морів прямують наші річки? (До Чор­ного, Азовського і Балтійського.)
ü Що розділяє річки одного моря від іншого? (Вододіл).
Користуючись атласом, відшукайте вододіли річок.
В Україні налічується десь до 70 000 річок і струмків. Всі вони дуже різняться своїми харак­теристиками. Так, близько 4000 річок завдовжки перевищує 10 км, 120 річок — 100 км і тільки 8 річок завдовжки понад 500 км. Річки розріз­няються не тільки за довжиною; але й за повноводністю, швидкістю течії (за цією ознакою вони поділяються на гірські та рівнинні), живленням та режимом стоку.
Характеризуючи річку, ми будемо використо­вувати такий план:
1.   Назва, географічне положення, витік, гирло, притоки.
2.   Довжина загальна і в межах України.
3.   Напрямок, швидкість і характер течії в залеж­ності від рельєфу.
4.   Падіння, похил річки.
5.   Живлення, режим.
6.   Гідротехнічні споруди (ГЕС, водосховища, канали).
7.   Значення річки.
Даний план є в опорних схемах. Чи ж не вини­кло у вас ніяких запитань при ознайомленні із цим планом? (Діти з'ясовують, що є невідомі поняття — падіння та похил річки.)
Падіння річки — це різниця між висотами поверхні води біля витоку та гирла.
Похил річки — це величина падіння, розділена на довжину річки.
Похил річки = падіння річки (см) / довжина річки (км)
Обчисліть похил і падіння річки Дністер, якщо висота витоку становить 920 метрів, висота гирла 5 метрів, а довжина — 1362 км.
1)   920 м - 5 м = 915 м — падіння річки, 915 м = 91 500 см.
2)    91 500 см : 1362 км = 67 см/км — похил річки.
v Яким буває живлення річок?
 Розповідь учителя.
Живлення річок обумовлюється кліматом, тому виділяють такі типи живлення річок: снігове, дощове, підземне. В Україні ці типи живлення річок співвідносяться таким чином: 60 % припадає на снігове, 30 % — на підземне та 10 % — на дощове.
Запитання.
v Чи можна стверджувати, що у будь-який проміжок часу водний стік певної річки однаковий?
Річки класифікують також за витратою води. Витрата води — це об'єм води, який протікає за певний час через поперечний переріз річки і визна­чається у м3/с.
                                Q =FV
де: (Qвитрата води; F площа поперечного перерізу; V швидкість течії.)
Витрата води за рік називається річним стоком

►► Практична робота
1.    Який добовий стік річки, якщо її поперечний переріз становить
 26 м2, а швидкість течії — 1,2 м/с?
1)   26 м2 х 1,2 м/с = 31,2 м3/с;
24 год х 60 хв х 60 с = 86 400 с — доба.
2)   31,2 м3/с х 86 400 с = 2 695 680 м3/добу.
2.     Показати на карті річки і підписати їх у кон­турних картах.
Дніпро (Десна, Сейм), Сула, Псел, Ворскла, Самара, Прип'ять (Стир, Горинь), Тетерів, Рось, Інгулець); Дністер (Стрий, Збруч, Серет); Дунай (Прут, Тиса); Сіверський Донець (Оскіл, Айдар); Південний Буг.
3.     За картами з'ясувати річки свого краю.
Пригадайте, яку роботу виконують річки?
(Руйнівну і творчу)
*           Розповідь учителя.
Текучі води річок виконують велику роботу: розмивають та зми­вають гірські породи. Цей процес називається водною ерозією.
Якщо річка за довгий час поглибила своє русло настільки, що під час повені вже не може затопити раніш утворену заплаву, вона починає розроблювати нову заплаву — нижчу, а верхня заплава перетворюється на терасу. Така робота не може тривати довічно, бо зниження заплав обмежено рівнем водойми, до якої річка впа­дає. Цей рівень називається базисом ерозії.
З плином часу базис ерозії може підвищуватися чи знижуватися. Від чого це залежить? Від багатьох чинників, наприклад від епізо­дичних тектонічних піднять, від твердого стоку. Твердий стік — це ті частки зруйнованих річкою гірських порід, які переносяться з її водою. Твердий стік можуть виражати масою або об'ємом матеріалу, який річка перенесла за певний період — сезон, рік та ін. Великий об'єм твердого стоку може підвищити базис ерозії, а вели­ке випаровування або нераціональне використання водних ре­сурсів — знизити.
V ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО
►► Бесіда
v 3 якими новими поняттями ви ознайомилися сьогодні на уроці?
v  В якому регіоні річкова система найменш роз­винута? Чому? (Вплив клімату)
v       Чому більшість рік України належить до Азово-Чорноморського басейну? (Вплив рельєфу)
v Охарактеризуйте одну з річок України.
Аналіз уроку, оцінювання учнів.
v Опрацювати відповідний параграф підручника.
v  Пригадати, в яких художніх творах, піснях оспівані річки.
vНанести на контурну карту канали.


Немає коментарів:

Дописати коментар